SUOMICHRONICLE UUTISKATSAUS • Suomi
SuomiChronicle.fi Suomichronicle Uutiskatsaus
Tilaa
Arkisto Asuminen Julkkikset Matkailu Paikalliset Ruoka Sää Talous Tekniikka Terveys Tietoa Työelämä Urheilu Uutiset Viihde

Ilma makuualusta retkelle: näin valitset R-arvon, painon ja koon mukaan

Mikael Pekka Laaksonen Aaltonen • 2026-09-28

Lyhyesti

Valitse ilma makuualusta ensin käyttölämpötilan mukaan. Suomen Ladun nyrkkisäännön mukaan kesään riittää alle 2:n R-arvo, ja kolmen vuodenajan käyttöön tarvitaan 2–4. Tämän sivun kolmelle vidaXL-patjalle R-arvoa ei ole ilmoitettu, joten niitä voi verrata vain mittojen, painon ja pakkauskoon perusteella.

Sisältää mainoslinkkejä · 3 tarjousta 1 kauppiaalta. Vertailu perustuu julkaistuihin tietoihin, ei omaan tuotetestaukseen.

Mikä ratkaisee retkipatjan valinnan?

Tarkista neljä asiaa tässä järjestyksessä. Jos alusta ei eristä tarpeeksi, keveys ja pieni pakkauskoko eivät paikkaa kylmää yötä.

  • R-arvo eli lämmöneristys: luku kertoo, kuinka hyvin alusta estää maan kylmyyttä pääsemästä kehoon. Mitä suurempi arvo, sitä parempi eristys. Suomen Ladun mukaan R-arvo on laskennallinen luku, eikä se kerro suoraan, missä lämpötilassa kukin nukkuu lämpimästi.
  • Paino ja pakkauskoko: reppuretkellä jokainen sata grammaa ja rullan halkaisija ratkaisevat. Autoretkellä voit valita paksumman ja isomman alustan.
  • Paksuus ja mitat: Scandinavian Outdoorin oppaan mukaan 5–9 cm paksu alusta tasoittaa teltan alle jääviä pieniä juuria ja kiviä. Leveys vaikuttaa siihen, pysyykö nukkuja alustan päällä kääntyessään.
  • Kangas ja korjattavuus: ilmalla täytetty alusta voi puhjeta. Tarkista, mistä kankaasta alusta on tehty ja kuuluuko pakkaukseen paikkoja.

Ilmatäytteinen, itsetäyttyvä vai solumuovinen makuualusta?

Retkialustoja on kolmea päätyyppiä. Ne eroavat mukavuudessa, painossa ja puhkeamisriskissä. Barrabesin oppaan mukaan valinnassa haetaan tasapainoa painon, eristyksen ja pehmeyden välillä.

  • Ilmatäytteinen alusta: täytetään puhaltamalla tai pumppaamalla. Barrabesin mukaan se on mukava ja kevyt ja pakkautuu pieneksi. Heikkoutena on puhkeamis- ja repeämisriski, mutta alustan voi yleensä korjata maastossa.
  • Itsetäyttyvä alusta: sisällä on vaahtomuovia, joka laajenee ja imee ilmaa, kun venttiili avataan. Barrabesin mukaan se on yleensä kestävämpi mutta painavampi kuin ilmatäytteinen, usein yli 500 g. Scandinavian Outdoor neuvoo puhaltamaan lopuksi muutaman kerran, jotta alustasta tulee pinkeä.
  • Solumuovialusta: ei voi puhjeta, mutta vie paljon tilaa ja kiinnitetään yleensä rinkan ulkopuolelle. Suomen Ladun mukaan se toimii hyvin ilmatäytteisen alustan alla, erityisesti talvella.
Näin vertailimme

Mukana on 3 eri vaihtoehtoa ja 3 tarjousta 1 kauppiaalta. Vertaamme julkaistuja tuotetietoja, emme omia käyttökokemuksia. Mukana ei ole koko markkinaa. Lähteet ja koko vertailutapa.

Hintatiedot tarkistettu 2026-09-28. Tuotekohtainen havaintoaika näkyy tarjouksen yhteydessä.

Vertaa tärkeimmät erot

Valikoiman vaihtoehdot samoilla vertailuperusteilla
VaihtoehtoHintaKauppaan
vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä vihreä
Näytä erot
Kilohinta
92,42 €/kg
Mitat täytettynä
193 x 66 x 6 cm
Paino
660 g
VidaXL FI

61,00 €

Sis. ALV · tarkistettu 2026-09-28 · toimituskulut kaupasta

Katso hinta
vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä vihreä
Näytä erot
Kilohinta
91,89 €/kg
Mitat täytettynä
200 x 75 x 10,5 cm
Paino
740 g
VidaXL FI

68,00 €

Sis. ALV · tarkistettu 2026-09-28 · toimituskulut kaupasta

Katso hinta
vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä 1 hengelle oranssi
Näytä erot
Kilohinta
92,42 €/kg
Mitat täytettynä
193 x 66 x 6 cm
Paino
660 g
VidaXL FI

61,00 €

Sis. ALV · tarkistettu 2026-09-28 · toimituskulut kaupasta

Katso hinta

Hinnat perustuvat mainostajien ilmoittamiin tietoihin, ei kassatason varmennukseen. Tarkista ajantasainen hinta kaupasta.

Saatavilla olevat vidaXL-retkeilypatjat

Vaihtoehdot artikkelin järjestyksessä. Hintatiedon puuttuminen ei tarkoita ilmaista tuotetta.

vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä vihreä

vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä vihreä

6 cm paksu, 66 cm leveä ja 660 g painava vihreä malli. R-arvoa ei ilmoiteta, joten lämmöneristys jää selvittämättä.

Arvio perustuu tuotetietoihin, ei omaan käyttökokeeseen.

Plussat

  • Myyjän mukaan pakkauskoko on 22 x 10 cm, joten rullan mahtumisen voi verrata suoraan repun tilaan.
Kilohinta: 92,42 €/kg (Havaittu myyntihinta; toimituskulut eivät sisälly yksikköhintaan.)
Hinta 100 grammaa kohti: 9,24 €/100 g (Havaittu myyntihinta; toimituskulut eivät sisälly yksikköhintaan.)
  • Mitat täytettynä: 193 x 66 x 6 cm

  • Paino

    Tuotteen paino ilman pakkausmateriaalia. Kuljetuspaino ei ole sama asia kuin nettopaino.

    : 660 g

Kaikki tekniset tiedot
Tuotetyyppi
Itsetäyttyvä retkeilypatja
Materiaali
40D nailon TPU -pinnoitteella (termoplastinen polyuretaani)
Kantavuus
200 kg
Kapasiteetti

Valmistajan ilmoittama tallennustilan tai säiliön määrä tuotteen mukaan. Tarkista yksikkö ja se, puhutaanko nimellisestä vai käytettävissä olevasta määrästä.

1 henkilö
Täyttöaika jalkapumpulla (valmistajan ilmoitus)
noin 40 – 60 sekunnin ajan
Pakkauksen mitat
22 x 10 cm
Integroidun tyynyn korkeus
15 cm
Toimitus sisältää
1 x Itsetäyttyvä retkeilypatja 1 x Kantolaukku 2 x Korjauspaikka
Hoito-ohje
Pese patja vain käsin ja pidä se loitolla terävistä esineistä.
vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä vihreä

vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä vihreä

10,5 cm paksu ja 75 cm leveä, 740 g. Myyjä mainitsee yhdistettävyyden parivuoteeksi, mutta R-arvoa ei ilmoiteta.

Arvio perustuu tuotetietoihin, ei omaan käyttökokeeseen.

Plussat

  • Myyjän mukaan 200 x 75 cm ja 10,5 cm paksu: makuupinta on leveämpi ja pidempi kuin sarjan 6 cm malleissa.
Kilohinta: 91,89 €/kg (Havaittu myyntihinta; toimituskulut eivät sisälly yksikköhintaan.)
Hinta 100 grammaa kohti: 9,19 €/100 g (Havaittu myyntihinta; toimituskulut eivät sisälly yksikköhintaan.)
  • Mitat täytettynä: 200 x 75 x 10,5 cm

  • Paino

    Tuotteen paino ilman pakkausmateriaalia. Kuljetuspaino ei ole sama asia kuin nettopaino.

    : 740 g

Kaikki tekniset tiedot
Tuotetyyppi
Itsetäyttyvä retkeilypatja
Materiaali
40D nailon TPU -pinnoitteella (termoplastinen polyuretaani)
Kantavuus
200 kg
Kapasiteetti

Valmistajan ilmoittama tallennustilan tai säiliön määrä tuotteen mukaan. Tarkista yksikkö ja se, puhutaanko nimellisestä vai käytettävissä olevasta määrästä.

1 henkilö
Täyttöaika jalkapumpulla (valmistajan ilmoitus)
noin 60 – 90 sekunnin ajan
Pakkauksen mitat
26,5 x 11 cm
Integroidun tyynyn korkeus
13,5 cm
Toimitus sisältää
1 x Itsetäyttyvä retkeilypatja 1 x Kantolaukku 2 x Korjauspaikka
Hoito-ohje
Pese patja vain käsin ja pidä se loitolla terävistä esineistä.
vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä 1 hengelle oranssi

vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä 1 hengelle oranssi

Mitoiltaan sama kuin vihreä 6 cm malli (193 x 66 x 6 cm, 660 g), mutta väriltään oranssi ja vaaleanharmaa. R-arvoa ei ilmoiteta.

Arvio perustuu tuotetietoihin, ei omaan käyttökokeeseen.

Plussat

  • Toimitukseen kuuluu kantolaukku ja kaksi korjauspaikkaa, joten pienen vuodon paikkaamiseen on tarvikkeet mukana.
Kilohinta: 92,42 €/kg (Havaittu myyntihinta; toimituskulut eivät sisälly yksikköhintaan.)
Hinta 100 grammaa kohti: 9,24 €/100 g (Havaittu myyntihinta; toimituskulut eivät sisälly yksikköhintaan.)
  • Mitat täytettynä: 193 x 66 x 6 cm

  • Paino

    Tuotteen paino ilman pakkausmateriaalia. Kuljetuspaino ei ole sama asia kuin nettopaino.

    : 660 g

Kaikki tekniset tiedot
Tuotetyyppi
Itsetäyttyvä retkeilypatja
Materiaali
40D nailon TPU -pinnoitteella (termoplastinen polyuretaani)
Kantavuus
200 kg
Kapasiteetti

Valmistajan ilmoittama tallennustilan tai säiliön määrä tuotteen mukaan. Tarkista yksikkö ja se, puhutaanko nimellisestä vai käytettävissä olevasta määrästä.

1 henkilö
Täyttöaika jalkapumpulla (valmistajan ilmoitus)
noin 40 – 60 sekunnin ajan
Pakkauksen mitat
22 x 10 cm
Integroidun tyynyn korkeus
15 cm
Väri
Oranssi ja vaaleanharmaa
Toimitus sisältää
1 x Itsetäyttyvä retkeilypatja 1 x Kantolaukku 2 x Korjauspaikka
Hoito-ohje
Pese patja vain käsin ja pidä se loitolla terävistä esineistä.

Tämä lista kattaa vain kolme saman myyjän patjaa, ei koko Suomen markkinaa. Myyjä nimeää kaikki kolme itsetäyttyviksi, mutta kertoo niissä olevan sisäänrakennetun jalkapumpun. Tuotetiedoista ei selviä, onko sisällä vaahtomuovia vai pelkkä ilmakammio.

Mitä vidaXL-patjojen tiedoista ei selviä

Tärkein puute on R-arvo. Ilman sitä et voi tietää, riittääkö eristys syksyn kylmiin öihin. Myyjä kuvaa patjojen eristävän kylmältä ja kostealta maalta sekä kankaan olevan vedenkestävä ja pitkäikäinen. Nämä ovat myyjän väitteitä, eikä niistä ole riippumatonta mittausta.

Paksumman mallin kuvauksessa mainitaan mahdollisuus yhdistää patjoja parivuoteeksi, mutta saman kuvauksen kapasiteetti on 1 henkilö. Tiedoista ei selviä, miten yhdistäminen tehdään ja tarvitaanko siihen toinen samanlainen patja.

Kankaana on myyjän mukaan 40D nailon TPU-pinnoitteella. Denier (D) kuvaa kankaan langan paksuutta. TPU on termoplastinen polyuretaani, joka tekee kankaasta ilmatiiviin.

Näin täytät, tyhjennät ja korjaat ilmatäytteisen alustan

Myyjän kuvaus ja retkioppaat antavat yhdessä käytännön rungon alustan hoitoon.

  1. Täyttö: vidaXL-patjoissa on myyjän mukaan jalkapumppu, joten alustaa ei tarvitse puhaltaa suulla. Scandinavian Outdoor suosittelee erillistä pumppupussia, koska sen avulla täyttö on nopeampaa ja helpompaa.
  2. Tyhjennys: myyjän ohjeen mukaan irrota tyhjennystulppa, paina ilma ulos ja rullaa patja kantolaukkuun.
  3. Suojaus: pidä alusta kaukana terävistä esineistä. Suomen Ladun mukaan kaksi alustaa päällekkäin vähentää puhkeamisriskiä, ja riski korostuu kylmällä.
  4. Korjaus: kaikkien kolmen patjan mukana tulee myyjän mukaan kaksi korjauspaikkaa. Varaudu reikään aina, koska tyhjentynyt alusta herättää kesken yön.
  5. Pesu: myyjä ohjeistaa pesemään patjan vain käsin.

Mihin käyttöön ilmatäytteinen retkipatja sopii?

Sama alusta ei sovi kaikkeen. Valitse käyttötilanteen mukaan.

  • Kesäretki teltassa: kevyt ilmatäytteinen alusta riittää, kun R-arvo on Suomen Ladun rajan mukaisesti alle 2 tai sen yli.
  • Syysretki: Suomen Ladun mukaan R-arvon pitäisi olla 2–4, Scandinavian Outdoorin mukaan noin 3 tai enemmän. Ilman ilmoitettua R-arvoa alustaa ei kannata ottaa syksyyn ainoana eristeenä.
  • Talvi ja pakkaset: tarvitset yli 4:n (Suomen Latu) tai vähintään 5:n (Scandinavian Outdoor) R-arvon. Lisäksi kannattaa käyttää toista alustaa alla. Kesäalusta päästää Scandinavian Outdoorin mukaan kylmän läpi.
  • Autoretki, festari tai vierasyö: kun paino ja tila eivät rajoita, Barrabesin mukaan voit valita paksun ilmatäytteisen alustan.
  • Pysyvä sänky kotiin: retkialusta on tehty kannettavaksi, ei jokaöiseen käyttöön.

Usein kysytyt kysymykset ilmatäytteisistä makuualustoista

Mikä on hyvä R-arvo makuualustalle?

Kesällä alle 2 riittää, kolmen vuodenajan käyttöön 2–4 ja talvella yli 4. Näin neuvoo Suomen Latu, kun taas Scandinavian Outdoor suosittelee talveen vähintään 5:tä. Kylmänsieto on yksilöllistä, joten valitse mieluummin hieman yläkanttiin.

Mikä on paras makuualusta telttaan?

Yhtä parasta ei ole. Kesäteltassa riittää kevyt ilmatäytteinen alusta, syksyllä ratkaisee R-arvo ja talvella kahden alustan yhdistelmä.

Itsetäyttyvä vai tavallinen ilmapatja, kumpi on parempi?

Ilmatäytteinen on yleensä kevyempi ja pakkautuu pienemmäksi. Itsetäyttyvää pidetään kestävämpänä mutta painavampana. Valitse reppuretkelle keveys ja karkeaan maastoon kestävyys.

Mikä makuualusta sopii syksyllä?

Alusta, jonka R-arvo on vähintään noin 2–3, tai ohuempi alusta yhdessä solumuovialustan kanssa. R-arvot voi Suomen Ladun mukaan laskea yhteen.

Paljonko retkimakuualusta maksaa?

Tämän sivun patjojen ajantasaiset hinnat näet tuotelistasta.

Lasketut tunnusluvut

Kilohinta
vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä vihreä92,42 €/kg
vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä vihreä91,89 €/kg
vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä 1 hengelle oranssi92,42 €/kg
Vaihtoehto Kilohinta
vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä vihreä 92,42 €/kg
vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä vihreä 91,89 €/kg
vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä 1 hengelle oranssi 92,42 €/kg

vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä vihreä · Kilohinta: 92,42 €/kg. hinta / pakkauksen nettopaino kilogrammoina · lähtöarvot: Paino: 660 g · oletukset: Havaittu myyntihinta; toimituskulut eivät sisälly yksikköhintaan. · havainto 2026-09-28

vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä vihreä · Kilohinta: 91,89 €/kg. hinta / pakkauksen nettopaino kilogrammoina · lähtöarvot: Paino: 740 g · oletukset: Havaittu myyntihinta; toimituskulut eivät sisälly yksikköhintaan. · havainto 2026-09-28

vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä 1 hengelle oranssi · Kilohinta: 92,42 €/kg. hinta / pakkauksen nettopaino kilogrammoina · lähtöarvot: Paino: 660 g · oletukset: Havaittu myyntihinta; toimituskulut eivät sisälly yksikköhintaan. · havainto 2026-09-28

Hinta 100 grammaa kohti
vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä vihreä9,24 €/100 g
vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä vihreä9,19 €/100 g
vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä 1 hengelle oranssi9,24 €/100 g
Vaihtoehto Hinta 100 grammaa kohti
vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä vihreä 9,24 €/100 g
vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä vihreä 9,19 €/100 g
vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä 1 hengelle oranssi 9,24 €/100 g

vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä vihreä · Hinta 100 grammaa kohti: 9,24 €/100 g. hinta / nettopaino grammoina × 100 · lähtöarvot: Paino: 660 g · oletukset: Havaittu myyntihinta; toimituskulut eivät sisälly yksikköhintaan. · havainto 2026-09-28

vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä vihreä · Hinta 100 grammaa kohti: 9,19 €/100 g. hinta / nettopaino grammoina × 100 · lähtöarvot: Paino: 740 g · oletukset: Havaittu myyntihinta; toimituskulut eivät sisälly yksikköhintaan. · havainto 2026-09-28

vidaXL Itsetäyttyvä retkeilypatja tyynyllä 1 hengelle oranssi · Hinta 100 grammaa kohti: 9,24 €/100 g. hinta / nettopaino grammoina × 100 · lähtöarvot: Paino: 660 g · oletukset: Havaittu myyntihinta; toimituskulut eivät sisälly yksikköhintaan. · havainto 2026-09-28

Sanasto

Nettopaino

Tuotteen paino ilman pakkausmateriaalia.

Kuljetuspaino ei ole sama asia kuin nettopaino.

Kapasiteetti

Valmistajan ilmoittama tallennustilan tai säiliön määrä tuotteen mukaan.

Tarkista yksikkö ja se, puhutaanko nimellisestä vai käytettävissä olevasta määrästä.

Näin jatkat

Jos retkeilet vain kesällä, vertaa taulukosta paksuutta ja pakkauskokoa. Jos aiot käyttää alustaa syksyllä, kysy myyjältä R-arvo ennen ostoa tai varaa lisäksi solumuovialusta alle.

Lähteet ja vertailutapa

Tuotetiedot ja hintahavainnot on koottu 1 kauppiaalta. Emme ole testanneet tuotteita itse. Valikoima rajautuu yllä esitettyihin tarjouksiin eikä kata koko markkinaa. Lopullinen hinta ja saatavuus varmistuvat kaupasta.

Versiohistoria

Ensimmäinen versio laadittu 2026-09-28. Tuotetietojen ja hintojen lähdeajat on ilmoitettu erikseen.

Mikael Pekka Laaksonen Aaltonen

Kirjoittajasta

Mikael Pekka Laaksonen Aaltonen

SuomiChronicle.fi:n toimitus. Julkaisemme päivittäin faktapohjaista sisältöä ja tarkistamme lähteet ennen julkaisua. Palautetta ja korjausehdotuksia: info@suomichronicle.fi